Schneiden von Glasfaser mit Laser
Fiberglas - ein billiges und solides Material, mit dem Sie mit dem Laser selbst kleinste Details schneiden können
Sklolaminát je výborným řešením při volbě vyztužovacího materiálu pro plastové kompozity. Řezání sklolaminátu laserem je často nejlepším způsobem rychlého a efektivního zpracování.
Sklolaminát jako izolační materiál
Sklolaminát je levný a snadný pro modelování složitých tvarů. Dobrá síla v kombinaci s velmi nízkou hmotnosti a dobrá tvarová pevnost jsou důležitými vlastnostmi pro mnoho aplikací. Zvláště díky nízké hmotnosti, nízké tepelné prostupnosti a zvukové průzvučnosti se sklolaminát dokonale hodí pro tepelnou a zvukovou izolaci. Sklolaminát používaný pro tento účel je obvykle opatřen hliníkovou ochrannou vrstvou a používá se v automobilovém průmyslu, zpracovatelském průmyslu, strojírenství a stavbě jachet. Desky lze snadno řezat nožem, pilou nebo stříhat pomocí běžného nářadí. Řezání sklolaminátu laserem je však rychlejší a výsledky řezání jsou kromě vyšší přesnosti také lépe opakovatelné.
Sklolaminát jako vyztužovací materiál
Sklolaminát se spolu s termoplastickými a termosetickými plasty používá jako kompozitní materiál v mnoha oblastech. Jako příklady lze uvést křídla letadel, lopatky helikoptér větrných turbín, vany, whirlpooly, septiky, bongo sady, džembe, helmy a mnoho dalších výrobků. S kompozity ze skelných vláken lze mnoha způsoby vyrábět díly a modely. Sklolaminát se snadno zpracovává, ať je vyroben z rohoží ze skelných vláken, tak i z tkaných typů. Požadované vlastnosti koncového výrobku určují, jaký typ sklolaminátu a kolik vrstev bude použito. Zvláště pokud je aplikováno několik vrstev odděleně, je důležité, aby měly vrstvy identický tvar. V takovém případě je řezání sklolaminátu laserem nejpřesnější metodou. Je tedy vždy potřeba vyrobit vhodnou kombinaci vyztužujících materiálů a syntetické pryskyřice se správnými mechanickými a fyzikálními vlastnostmi.
Ze sklolaminátových rohoží na bázi prášku, například v kombinaci s transparentní pryskyřicí, se vyrábí transparentní konečný produkt. To platí samozřejmě také pro konečnou úpravu dřevěných surfových prken, která tak získávají fantastický výsledek. Prkno je odolné vůči stálému zatěžování vlhkem a vůči mechanickému poškození a má trvale přirozený vzhled dřevo.
Díky odolnosti proti korozi plastů vyztužených skelnými vlákny je sklolaminát vhodný pro stavbu lodí, výrobu bazénů a průmyslových nádrží na kapaliny.
Řezání textilu se skelnými vlákny
Z jemné skelné příze se vyrábějí tkaninové rohože, které jsou vhodné jako vyztužovací materiál. Lze provést hladkou úpravu výrobku pomocí silného materiálu s minimálním nárůstem hmotnosti. Vlákna se tkají jako plátnová nebo keprová vazba a lze je snadno skládat. Šité rohože nejsou tkané, nýbrž vlákna leží vedle sebe v témže směru. Kombinace rohoží s různými směry vláken zajišťuje lepší sílu a menší srážení. V takovém případě se používá termín multiaxiální tkanina. Ať už použijete jakoukoli rohož, důležité je vždy pracovat přesně; šetří to materiál a zajišťuje dokonalý koncový produkt.
Pro dosažení požadované přesnosti je řezání sklolaminátu laserem zdaleka nejsnazším způsobem práce, ať v sériové výrobě, tak i ve výrobě na míru. Během řezání nedochází k mechanickému zatížení sklolaminátových desek, materiál se nenapíná, a tudíž nemůže dojít k jeho deformaci. Ani orientace vláken nesnižuje kvalitu řezu. Kromě toho si laserový paprsek zachovává původní ostrost, na rozdíl od nůžek, nožů nebo pil. Kvalita řezu je konstantní a pomocí správného nastavení - o něco nižší rychlost s vyšším výkonem - dochází k žádanému zatavení okrajů řezu. Díky tomuto nastavení lze snadno dosáhnout rychlosti 40 mm/s. Pomocí řezání laserem lze dosáhnout i velmi jemných detailů s vysokou přesností. Software našich laserových řezaček umí načítat běžné grafické formáty a máte možnost vyřezané tvary spojovat, což vám přináší další úsporu.